פסיכולוגיה משפחתית

כיצד בוחרים טיפול פסיכולוגי מתאים?

טיפול פסיכולוגי יכול להיות יעיל לבעיות נפשיות ורגשיות. אך על מנת לקצור את יתרונותיו, חשוב לבחור את הפסיכולוג הנכון, אדם עליו ניתן לסמוך שיגרום למטופל להרגיש שהוא "נמצא בידיים" של בעל מקצוע מנוסה אשר יכול לסייע לו לבצע את השינויים הטובים בחייו.

פסיכולוג קליני טוב מסייע למטופל להיות חזק ומודע יותר לעצמו. אך הפסיכולוג אינו יכול לבצע את העבודה עבור המטופל. על מנת להפיק את המרב מהמפגשים, חייב המטופל לשתף פעולה.

כיצד יכול טיפול פסיכולוגי לסייע?

מטופל אשר משוחח על מחשבותיו ורגשותיו עם בעל מקצוע, גורם לו להרגיש טוב יותר. טיפול פסיכולוגי יכול להוות ריפוי מבחינה זאת.

ניתן להסתייע בשיחה עם חברים קרובים ומבני משפחה, אך לעיתים אדם זקוק לעזרה אותה סביבתו אינה מסוגלת לספק לו. כאשר אדם זקוק לנקודת מבט חיצונית, או הדרכה מקצועית, פסיכולוג יכול לסייע. פסיכולוגים הם מאזינים מיומנים אשר ביכולתם לסייע למטופל להגיע אל שורש הבעיות שלו, להתגבר על אתגרים רגשיים, ולבצע שינויים חיוביים בחייו.

אין צורך להיות מאובחן עם בעיה נפשית על מנת להפיק תועלת מטיפול פסיכולוגי. אנשים רבים פונים לקבלת טיפול פסיכולוגי על מנת להסתייע בהתנהלות יומיומית: בעיות במערכות יחסים, לחץ בעבודה, או ספקות עצמיים. אחרים פונים לטיפול פסיכולוגי בעיתות קשות, דוגמת הליך גירושין.

מציאת הפסיכולוג המתאים

מציאת הפסיכולוג הנכון כנראה תיקח קצת זמן, אך המאמץ שווה את ההשקעה. החיבור שיש למטופל עם הפסיכולוג הוא חיוני. המטופל זקוק לאדם עליו ניתן לסמוך, אדם איתו הוא יחוש בנוח לדבר על נושאים קשים ולחלוק סודות אינטימיים, אדם אשר יהיה שותף בתהליך ההחלמה שלו.

עוד עניין שכדאי לשים אליו לב הוא האם המטופל מעדיף פסיכולוג קליני גבר או פסיכולוגית קלינית אישה. ישנם גברים המעדיפים להפתח כלפי פסיכולוגית אישה ולהיפך.

ניסיון – אחת הסיבות העיקריות להתחיל טיפול פסיכולוגי, הוא חוויית הטיפול. יש לאתר פסיכולוג בעל ניסיון בטיפול בבעיות הספציפיות מהן סובל האדם. פסיכולוגים מתמחים בהפרעות שונות כגון דיכאון או הפרעות אכילה. מטפלים מנוסים אשר עבדו עם מטופלים אחרים על הבעיה ממנה סובל האדם, ירחיבו את דעתם ויעניקו תובנה טובה יותר.

לימוד שיטות הטיפול השונות – מטפלים פסיכולוגיים רבים מערבים גישות שונות של טיפול. יחד עם זאת, כדאי ללמוד אודות סוגי הטיפול השונים הקיימים, על מנת לסייע ליעילות תהליך הטיפול.

בדיקת רישיון – יש לוודא שהפסיכולוג מחזיק ברישיון עדכני ורשמי. כמו כן, יש לבדוק אם קיימות נגדו תלונות של מטופלים. ניתן לבצע את החיפוש באתר משרד הבריאות כאן.

לסמוך על תחושת הבטן – גם אם הרקורד המקצועי הרשמי של הפסיכולוג נראה מצוין על הנייר, אם החיבור אינו מרגיש נכון, אם המטופל אינו סומך על הפסיכולוג, עליו לבחור מטפל אחר. איש מקצוע טוב יכבד את הבחירה הזו ולא יפעיל לחצים או יגרום לו להרגיש אשם.

פסיכולוג מומלץ – כדאי לברר קודם אם לפסיכולוג או לפסיכולוגית יש המלצות טובות, בין אם מחברים מפה לאוזן או שמא הפסיכולוגהינו פסיכולוג מומלץ וידוע על ידי רופאים אחרים או אנשים העוסקים בתחום

חיפוש בעיר המגורים, בסוכנויות שירות או ארגונים רפואיים, עשוי לסייע במציאת טיפול פסיכולוגי במחירים סבירים. מרכזי קופות חלים, ארגוני סיוע למשפחה ומרפאות לבריאות הנפש הם המקומות הטובים להתחיל בהם.

קישורים:

איך לבחור פסיכולוג מתאים – מאמר העוסק בבחירת פסיכולוג מתאים

מציאת הפסיכולוג הטוב עבורכם – באתר פסיכולוגיה היום

5 טיפים למציאת המטפל המושלם  - הפנטינגטון פוסט