פסיכולוגיה משפחתית

הצבת גבולות לילדים

אחד הנושאים החשובים בהם ניתן לטפל במסגרת טיפול פסיכולוגי להדרכת הורים, הוא נושא הצבת הגבולות לילדים. רוב ההורים אינם יודעים כיצד להגדיר את הגבולות, והם אף אינם יודעים כי גם ההורים שלהם לא ידעו. נושא זה הוא לרוב חזרה דורית של דפוסי התנהגות.

טיפול פסיכולוגי מלמד את ההורים את חשיבות הצבת הגבולות לילד, תוך הדגשת ההבנה מצד הילד, כי ההורים לא יהיו שם תמיד על מנת לדאוג להם. תפקיד ההורה הוא לצייד את הילדים בכישורי התמודדות עצמית. טיפול פסיכולוגי מסייע להורים ללמד את הילדים להגדיר גבולות, ובסופו של דבר, בטווח הרחוק, ללמד את הילדים כיצד להציב גבולות לעצמם.

כלים להצבת סמכות

במסגרת הטיפול הפסיכולוגי, לומדים הורים את חשיבות הסיוע לילדים לפתח מערכת ערכים טובה ולבנות את האופי שלהם בעצמם, הם לומדים כיצד ללמד את הילדים לרכוש חברים המפגינים אתיקה טובה. בנוסף, לומד ההורה לא ליטול צד במריבות בין אחים או ביריבויות חברתיות.

עבודה עם פסיכולוג על הצבת גבולות אפקטיביים לילדים, משפיעה על התנהגותם ומעבירה אותם בדרך הנכונה ליצירת גבולות משל עצמם. כך, למשל, אם הורה קובע גבולות בקשיחות, גוער ואף סוטר לילד, הילד עלול להתנהג בקשיחות או באגרסיביות עם ילדים אחרים, ועלול אף להפוך לבריון.

ההורים לומדים לא להציב אשמים, לשפוט או למתוח ביקורת, אלא להגדיר את הגבולות מתוך מקום של מתווך. הפסיכולוג מלמד אותם פשוט להניח לילדים לבטא את עצמם, תוך שהם יודעים ומבינים את עקרונות התקשורת הבונה, כמו למשל להניח לכל אחד לדבר ולהקשיב מבלי להפריע. התנהגות זו מלמדת ילדים לשמור על הגבולות שלהם, ולפתור סכסוכים באופן טוב יותר.

 

הורים לומדים שלא להשתמש במילה "לא" לעיתים קרובות מידי, והפסיכולוג מסייע להם לדעת למה הם אומרים "לא" בכל פעם. הם לומדים שלא להשתמש במילה זו באופן אימפולסיבי, אלא להיות בטוחים שהם מבינים מה הילד מבקש, האם זה בסדר, ולשאול את עצמם, האם מבוקשו יציב אותו בסיכון להיפגע, האם הלקח שהוא משדר הוא טוב, ובמקרים מסוימים אף להפוך את החלטתם. בנוסף, לומדים ההורים לבדוק באופן קבוע את הגבולות שהציבו, האם הם עדיין משרתים את המטרה, ואכן מקדמים התנהגות נאותה.

נכון הוא שסירוב לילד קשה יותר מהסכמה, אך ילדים שאינם לומדים את ערך הצבת הגבולות, הופכים לעיתים קרובות לעריצים. וילדים שהופכים לעריצים, גדלים לעיתים קרובות להיות מבוגרים עריצים. פסיכולוג מלמד את ההורים כי הצבת גבולות מטפחת אופי משופר, המשפיע על הדורות הבאים.

הגדרת סמכות אין פירושה להיות נחמד או מרושע, הוגן או לא הוגן. זוהי הוראת מיומנויות חיים חיוניות. ילד שצפה ליותר מידי מהעולם, ומצפה שמבוקשו ינתן לו בכל עת, אף פעם אינו לומד כיצד להתמודד עם אכזבה, והוא חסר את החוסן להצליח בחיים.

 

לקריאה נוספת:

הצבת גבולות אצל ילדים – המרכז לטכנולוגיה חינוכית

טיפול פסיכולוגי לילדים – האוניברסיטה הפתוחה

התאקלמות ילדים במסגרת החינוכית – אוניברסיטת קיימברידג'